Aptikti vėžį laiku – misija įmanoma?

No Comments

Vėžys – diagnozė, sujaukianti gyvenimą aukštyn kojomis greičiau nei per akimirką. Greičiau nei per akimirką apninka tamsiausios emocijos, o galvoje susidėlioja dramatiškiausias scenarijus. Iš tiesų, scenarijų galima labai paprastai pakoreguoti. Jeigu tikrinsitės profilaktiškai, realybė bus kur kas šviesesnė nei Jūsų mintys.

Prevencinės programos – kovai su vėžiu

Vėžys yra sudėtinga ir jautri tema, tačiau be galo svarbi. Apie prevencines programas turime kalbėti kuo daugiau, kad ši informacija pasiektų kiekvieną ir būtų atspirtis sveikam, laimingam rytojui. Pirmiausia, labai svarbu aiškiai suvokti, jog vėžys jokiu būdu nėra nuosprendis – laiku pastebėta liga paprastai yra sėkmingai pagydoma. Kad vėžys būtų aptiktas laiku, rekomenduojama atlikti profilaktinius patikrinimus, kurie apdraustiesiems PSD yra nemokami.  Prevencines vėžio programas apmoka ligonių kasos, iš PSDF biudžeto lėšų. Norint pasinaudoti tyrimais, tereikia kreiptis į savo gydymo įstaigą.

  • Gimdos kaklelio vėžio prevencinė programa. Skirta moterims nuo 25 iki 60 metų. Gimdos kaklelio vėžys yra viena labiausiai paplitusių moterų onkologinių ligų. Laiku diagnozavus gimdos kaklelio vėžį, galimybė išgyti yra didesnė nei 80 proc. Tyrimai nemokamai atliekami kartą per 3 metus. Norėdami dalyvauti prevencijos programoje, kreipkitės į savo šeimos gydytoją.
  • Prostatos vėžio prevencinė programa vyrams. Skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų (arba nuo 45 metų, jeigu jų tėvai arba broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu). Šia vėžio rūšimi vyrai serga dažniausiai. Prostatos vėžys yra klastinga liga, nes paprastai neturi akivaizdžių požymių. Būtent todėl skatinama pasitikrinti profilaktiškai. Jeigu pastebimi pakitimai, siunčiama urologo konsultacijai ir, esant poreikiui, skiriamas reikiamas gydymas.
  • Krūties vėžio prevencinės programos moterims. Skirta moterims nuo 50 iki 69 metų. Mamograma atliekama kas 2 metus. Krūties vėžys yra bene dažniausiai pasitaikanti moterų onkologinė liga. Jei mamogramos metu pastebimi pakitimai, tai nebūtinai yra krūties vėžys. Aptikus pakitimus, atliekami papildomi tyrimai: pakartotinė mamografija ir krūties tyrimas ultragarsu. Nustačius vėžį ankstyvoje stadijoje, yra didelė sėkmingo gydymo tikimybė.

Keiskime požiūrį į ligą

Žiniasklaidoje mirga šiurpinančios antraštės: vėžys – tai XXI amžiaus maras. Tokios etiketės žmonių pasąmonėje pasėja stiprų baimės jausmą ar net paniką. Būtent klaidingas požiūris, o ne liga, veda į pražūtį. Kaustanti baimė yra nepakankamos prevencijos ir vėlyvos ligos diagnostikos priežastis. Gydytojai pastebi, kad žmonės linkę ignoruoti ligos simptomus, vengia apsilankyti pas šeimos gydytoją, neskuba tirtis, o uždelsta liga gali tapti nekontroliuojama.

Kuo ankstyvesnės stadijos vėžys diagnozuojamas, tuo didesnė tikimybė jį išgydyti. Būtent todėl prevencinių programų būtinybė yra neginčijama. Neapleiskite savo sveikatos: įsiklausykite į organizmo siunčiamus signalus, apsilankykite pas šeimos gydytoją profilaktiškai, pasinaudokite prevencinėmis programomis. Be to, paskatinkite išsitirti ir savo artimuosius. Kiekvieno iš mūsų sąmoningumas – bene efektyviausia kova su ligomis.