Ar koronaviruso nešiotojas visada jaučia simptomus?

No Comments

Užsikrėtus koronavirusu, paprastai jaučiami į gripą panašūs simptomai: karščiavimas, kosulys, kvėpavimo sutrikimai, nuovargis. Vis dėlto, mokslininkai tvirtina, kad koronavirusu užkrėsti gali ir simptomų nejaučiantis žmogus. Yra užfiksuota atvejų, kai sergantieji 2019-nCoV patyrė labai nežymius simptomus ar jų beveik nejautė, tačiau buvo ligos nešiotojais. Užkrato priežastis gali būti ir lengvas kosulys. Primename, kad inkubacinis laikotarpis (nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) laikomas 2-14 dienų.

Saviizoliacijos būtinybė

Pavieniai atvejai įrodo, kad jokių simptomų nejaučiantys asmenys perdavė virusą aplinkiniams, nors patys jokių ligos simptomų nejuto. Iš tokių istorijų reikėtų pasimokyti ir klaidų nekartoti. Tai reiškia, jeigu neseniai lankėtės užsienio šalyse ar turėjote kontaktą su iš paveiktų teritorijų grįžusiais asmenimis, būtina 14 dienų saviizoliacija net ir nepasireiškiant jokiems simptomams. Tai yra svarbiausia priemonė, padėsianti sustabdyti žaibišką viruso plitimą. Per tą laiką maistu ir kitais būtinaisiais poreikiais turėtų pasirūpinti artimieji arba maistą reikėtų užsisakyti į namus. Jei per izoliavimosi laikotarpį jokie simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku.

Saviizoliacijos metu reikėtų neišeiti iš namų ir stebėti savo sveikatą. Pajutus simptomus, reikėtų skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112. Jeigu viruso tikimybė reali, greitosios pagalbos automobiliu asmuo būtų vežamas į gydymo įstaigą, kurioje jis būtų izoliuojamas nuo kitų pacientų ir apžiūrimas. Paimtas tepinėlis ištiriamas per 6-8 val.

Saugokite save ir kitus

Siaučiant šiurpą keliančiam virusui, kiekvienas turėtume paisyti higienos rekomendacijų. Neliesti veido, čiaudint ar kosint užsidengti burną nosinaite ar sulenkta alkūne, labai kruopščiai plauti rankas. VU profesorius V. Kasiulevičius informuoja, kad rankų plovimas muilu 20 sekundžių riziką užsikrėsti virusu sumažina 20 proc. Taip pat, labai svarbu dezinfekuoti paviršius 0,1 % chloru, 0,5 % vandenilio peroksidu, 62-71 % etanolio spiritu. Tokiu būdu virusas nuo įvairių paviršių žūsta vos per 1 minutę, o nesiimant jokių priemonių gali išlikti net iki 9 parų. Kiekvieno iš mūsų sąmoningumas, higienos ir kitų rekomendacijų paisymas padės efektyviai kovoti su siaučiančiu virusu ir stabilizuoti situaciją.

Daugiau informacijos