Dirbtinė šviesa – grėsmė mūsų akims

No Comments

Šiuolaikinis gyvenimas sunkiai įsivaizduojamas be modernių technologijų, kurios ženkliai palengvina mūsų kasdienybę, tačiau užkrauna nemenką naštą mūsų akims. Neatsiejama kiekvienos dienos dalimi tapę elektronikos prietaisai ir iš jų sklindanti dirbtinė šviesa kelia pavojų akims. Kokios pasekmės laukia 21 amžiaus žmogaus ir kaip pasirūpinti savo akių būkle?

Dirbtinės šviesos poveikis
Šiuo laikotarpiu, kuomet anksti temsta, esame priversti daug laiko praleisti prie dirbtinio apšvietimo, kuris skleidžia mėlyną šviesą. Pavojingą vadinamąją mėlyną šviesą taip pat skleidžia kompiuterių, mobiliųjų telefonų bei televizorių ekranai. Šios šviesos poveikį jaučiame todėl, kad spinduliai patenka giliau ir pasiekia tinklainę. Didelė mėlynos šviesos dozė sukelia nemalonius akių pakitimus: akių sausumą, paraudimą, nuovargį. Pastebima, kad mėlyno spektro šviesa prilygsta ultravioletinių spindulių daromai žalai mūsų organizmui. Taigi, siekiant apsisaugoti nuo rimtų akių ligų, reikėtų stengtis, kad dirbtinė šviesa mus pasiektų rečiau.

Kaip apsaugoti savo akis?
Niekam nėra naujiena, kad elektroniniai prietaisai kenkia akims, tačiau retas įsigilina į dirbtinės šviesos daromą žalą plačiau. Galima numanyti, kad šį faktą daugelis ignoruoja dėl klaidingo įsitikinimo, jog norint sveikų akių, reikia iš savo gyvenimo išstumti elektroninius prietaisus. Tačiau tai yra netiesa – palengvinti dirbtinės šviesos sukeliamą neigiamą poveikį ir pagerinti mūsų akių būklę padeda keli paprasti būdai. Kokie jie?

Elektroninius prietaisus naudokite atsižvelgdami į tam tikras taisykles. Akių ligų gydytojas Saulius Galgauskas pateikia netinkamo naudojimo pavyzdžius ir pasekmes: „Akims kenkia per ryškus ar per blankus apšvietimas, ekrano ar dirbtinės šviesos mirgėjimas, kuris paprastai akimi nė nematomas, atspindžiai, netinkamas atstumas iki monitoriaus ekrano, netaisyklinga poza, kt. Tokiu atveju akis dirba įtemptai, pavargsta, per retai mirksi.“ Gydytojas įspėja, kad tokios aplinkybės gali sukelti sausų akių sindromą. Dėl šios priežasties, reikėtų atsikratyti įpročio dirbti kompiuteriu ar žiūrėti televizorių tamsoje, užtikrinti saugų atstumą iki ekrano ir daryti pertraukėles. Taip pat, stenkitės kuo daugiau laiko praleisti dienos šviesoje. Suprantama, kad ši galimybė ne visuomet priklauso nuo mūsų pačių, tačiau esant tokiai progai – būtinai ją išnaudokite.

Gydytojai pastebi, jog pacientai vis dažniau skundžiasi sausų akių sindromu. Šią problemą įveikti arba nuslopinti nemalonius simptomus padeda drėkinamieji akių lašai. Jie yra tarsi ašarų pakaitalas, kuris didina ašarų tūrį ir padeda atkurti tris ašarų plėvelės sluoksnius. Renkantis akių lašus, reikėtų atkreipti dėmesį į sudėtį: venkite benzalkonio chlorido sudėtyje turinčių lašų, nes šis konservantas turi ragenos paviršių žalojantį poveikį.