Kaip išvengti saulės keliamų grėsmių?

No Comments

Apie orą kalbame tuomet, kai norime užpildyti nejaukią tylą, o gal tuomet, kai maloni šiluma taip džiugina, jog nuoširdžiai norisi tuo dalintis. Šįkart apie orą pakalbėkime atsigręždami į vieną svarbiausių faktorių – sveikatą. Rodos, geras oras ir saulė yra neatsiejami. Visgi, kad ir kaip malonu būtų gaudyti kiekvieną spindulį, neignoruokime ir neigiamo saulės poveikio. Kaip išvengti šiltuoju metų laiku tykančių pavojų?

Saulė – odos priešas

Saikingas saulės kiekis puikiai veikia mūsų nuotaiką ir visą organizmą, tačiau per didelė saulės spinduliuotė yra net labai kenksminga. Visų pirma, ultravioletiniai spinduliai neigiamai veikia mūsų odą: gali sukelti odos nudegimus, pasireiškia ankstyvas odos senėjimas, padidėja onkologinių ligų atsiradimo tikimybė. Saulė kaitriausia yra nuo 10 iki 15 val., tad tokiu metu stenkitės kaitintis ne ilgiau nei 15–30 minučių.

Apsauga nuo saulės

Norint išvengti nudegimų ir kenksmingo saulės poveikio, būtina naudoti apsaugines priemones: kremus, losjonus nuo saulės. Apsaugos nuo saulės rodiklis žymimas raidėmis SPF. Didesnį SPF reikėtų rinktis praleidžiant daug laiko saulėje bei tiems, kurių oda yra šviesesnė. Apsaugos priemonę tepkite likus 15–30 min. iki išėjimo, kad kremas spėtų įsigerti į odą ir būtų veiksmingas. Išsimaudžius, nepamirškite kremo užsitepti pakartotinai, nes apsaugos poveikis mažėja.

Ką daryti, perkaitus saulėje?

Tiesioginiai saulės spinduliai veikia ne tik odą, bet ir visą kūną, galvą. Taigi, norint išvengti saulės keliamų pavojų, vien saulės kremo neužtenka. Būtina pasirūpinti ir galvos apdangalu, kad apsaugotumėte galvą nuo perkaitimo, taip pat, gerti daug vandens ir stengtis ilgą laiką nebūti saulėje.

Perkaitimo simptomai pasireiškia galvos svaigimu, skausmu, aukšta temperatūra, mąstymo sutrikimais, pykinimu. Kamuojant tokiems simptomams, reikia pagulėti vėsioje patalpoje, gerti daug vandens, o kūną dengti vėsiais kompresais. Pavojingiausia perkaitimo forma yra saulės smūgis, kuris patiriamas kai tiesioginiai saulės spinduliai įkaitina smegenų dangalus ir pakyla smegenų temperatūra. Ištikus saulės smūgiui, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Nesuteikus pirmos pagalbos, gresia pavojus gyvybei.