Pavasarį gresia didelis pavojus – erkinis encefalitas

No Comments

Pasirodžius pirmiesiems saulės spinduliams suskumbame džiaugtis gamtos teikiamais malonumais, tačiau pamirštame, kokie pavojai mūsų tyko – atšilus orams pabunda ir suaktyvėja pavojingas ligas platinančios erkės. Specialistai įspėja, kad sergamumas erkių platinamomis ligomis Lietuvoje vis dar nepaliaujamai auga. Vienas pavojingiausių susirgimų – centrinę nervų sistemą negrįžtamai pažeisti galintis erkinis encefalitas. Lietuva – viena iš trijų Europos šalių, kuriose fiksuojama daugiausiai erkinio encefalito atvejų.

Erkiniu encefalitu užsikrėtusį ligonį pirmiausia ima kamuoti po keleto dienų ar netgi tik po mėnesio pasireiškiantis karščiavimas, kaulų, raumenų ar galvos skausmai, bendras silpnumas ir nuovargis. Ši būklė tęsiasi neilgai, kiek daugiau nei savaitę, tačiau ją keičia rimtesni negalavimai – kartu su galvos skausmais, pykinimu ir vėmimu atsirandantys sąmonės sutrikimai, traukuliai, pusiausvyros ir koordinacijos pokyčiai bei kiti neurologiniai simptomai. Svarbu pabrėžti, kad ši liga yra lydima rimtų komplikacijų ir gali padaryti negrįžtamą žalą. Didelę dalį erkiniu encefalitu persirgusių pacientų kankina įvairūs liekamieji reiškiniai: miego sutrikimai, padidėjęs jautrumas aplinkos dirgikliams ar nuolat pasikartojantys galvos skausmai.


SUSIEKITE 85 249 06 45

Derėtų paminėti, kad gydymo nuo erkinio encefalito paprasčiausiai nėra. Šios ligos sukėlėjas yra virusas, prieš kurį efektyviai kovoti galinčių vaistų dar nepavyko išrasti, todėl gydoma tik simptomiškai, malšinant ligos sukeltus negalavimus. Nuo erkinio encefalito pilnai pasveiksta tik maždaug 40 proc. užsikrėtusiųjų, o likusieji kenčia nuo įvairių gyvenimo kokybę trikdančių negalavimų – sąnarių skausmų, atminties, klausos ir regėjimo sutrikimų, psichikos pakitimų, nemaža dalis gali patirti vienos ar kelių galūnių paralyžių.

Vienintelė efektyvi priemonė, galinti užkirsti kelią erkiniam encefalitui – profilaktiniai skiepai. Ramiam ir saugiam gyvenimui užtikrinti reikia vos trijų injekcijų. Pirmos dvi vakcinos atliekamos su 1 – 3 mėnesių pertrauka. Tuomet organizmas erkinį encefalitą sukeliančiam virusui tampa atsparus vieneriems metams. Praėjus šiam laikotarpiui ir suleidus trečiąją vakciną, imunitetas pratęsiamas dar trejiems metams. Nuo erkinio encefalito apsaugantys skiepai tinkami visiems, išskyrus vaikus iki vienerių metų. Skiepytis galima ištisus metus, tad jei rūpinatės savo sveikata, tinkamiausias laikas pasirūpinti vakcina nuo erkinio encefalito – dabar!

KONTAKTAI

Ina Kirdeikienė

Registratorė

Margarita Tuliakova

Registratorė

Vaida Inčiūrienė

Vyr. slaugytoja