Rugpjūtis – sveikatos tikrinimosi metas

No Comments

Kada paskutinį kartą lankėtės pas savo šeimos gydytoją su tikslu profilaktiškai pasitikrinti, o ne išspręsti sveikatos bėdas? Gyvenimo tempas vis intensyvėja, todėl sveikatos priežiūrai ir profilaktikai vis nelieka laiko. Prieš keletą metų atliktoje apklausoje paaiškėjo, kad savo sveikata nuolat rūpinasi tik trečdalis Lietuvos gyventojų. Pašilaičių šeimos medicinos centro (PŠMC) specialistai atsako: kodėl reguliariai tikrinti reikia ne tik savo, bet ir vaikų sveikatą?

Kodėl svarbu tikrintis profilaktiškai?
Į gydytojo kabinetą daugelis pasibeldžia tik atsiradus negalavimams. PŠMC klinikos šeimos gydytojai primena, kad kasmetinis sveikatos patikrinimas gali padėti aptikti ligą ankstyvoje stadijoje ir išvengti rimtesnių sveikatos sutrikimų ateityje.

  • Nuo širdies ir kraujagyslių ligų miršta daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų, o daugiausia mirčių įvyksta dėl išeminės širdies ligos.
    • Lipidograma leidžia ištirti kraujo riebalus ir nustatyti cholesterolio ar kitų kraujo riebalų padidėjimą. Laiku pastebėjus šį pokytį, prevencinės priemonės gali sumažinti riziką susirgti širdies bei kraujagyslių ligomis.
  • Gimdos kaklelio vėžys – dažniausiai aptinkama piktybinė moterų liga, kurios ankstyva diagnostika leidžia pritaikyti sėkmingą gydymą.
    • Gimdos kaklelio prevencinė programa skirta 25-60 metų amžiaus moterims ir taikoma kas tris metus.
  • Vyrų tarpe viena dažniausių ligų – prostatos vėžys. Todėl reguliari sveikatos patikra padeda nustatyti ligą pirminėse stadijose, kai simptomų dar nėra.
    • Priešinės liaukos vėžio prevencinė programa kas du metus taikoma 50-75 metų amžiaus vyrams. Jei tėvai, broliai ar seserys sirgo vėžiu – ši programa pradedama taikyti nuo 45 metų amžiaus.
  • Storosios žarnos vėžys – taip pat viena dažniausiai diagnozuojamų onkologinių ligų Lietuvoje. Tai klastinga liga, nes iš pradžių yra besimptomė, o atsiradus simptomams, dažnai būna nustatoma IV ligos stadija, kuriai efektyvaus gydymo nėra.
    • Storosios žarnos vėžio prevencinė programa skirta 50-74 metų amžiaus asmenims ir taikoma kas du metus.

Kasmetinis vaikų sveikatos tikrinimas – ne tik dėl pažymos
Nors profilaktinis vaikų patikrinimas privalomas pagal bendrojo ugdymo programas, tai – daugiau nei formalumas. Sveikatos patikrinimas leidžia laiku pastebėti įvairius sveikatos sutrikimus, kurie gali turėti įtakos vaikų vystymuisi.

Šeimos gydytojai patikrina vaiko sveikatos būklę bei įvertina, ar duomenys atitinka augimo ir brendimo pagal amžių ir lytį normatyvus. Taip pat atliekami šlapimo ir gliukozės tyrimai. Ypatingas dėmesys skiriamas ir psichomotorinei raidai, tad jei pastebimi sutrikimai, gydytojas gali iš karto suteikti atitinkamas rekomendacijas.
Šeimos gydytojus neramina augantys sergančių vaikų skaičiai, todėl tėveliai raginami pasirūpinti ne tik savo, bet ir vaikų sveikata prieš naujų mokslo metų pradžią. Reguliarus sveikatos tikrinimas leidžia ne tik pagerinti savijautą, bet ir laiku aptikti ankstyvuosius ligų požymius!

Profilaktinio apsilankymo pas gydytoją metu:

  • Šeimos gydytojas įvertins bendrą paciento sveikatos būklę ir nuspręs, kokie tyrimai reikalingi ir kokiu dažnumu juos atlikti.
  • Vizito metu sudaromas individualus patikros planas ir aptariama, į ką reikėtų atkreipti dėmesį atsižvelgiant į paciento amžių, gyvenimo būdą ir dirbamą darbą.
  • Įvertinęs asmens sveikatos būklę, gydytojas dažniausiai skiria šiuos pagrindinius tyrimus: bendras kraujo tyrimas, gliukozės ir cholesterolio kiekio kraujyje tyrimas, šlapimo tyrimas ir elektrokardiograma.

PŠMC šeimos gydytojai ragina rugpjūčio mėnesį skirti profilaktiniam sveikatos patikrinimui ir užsiregistruoti vizitui su visa šeima. Saugokite save ir savo sveikatą!


TAPTI PACIENTU