Vabzdžių įkandimai: į ką derėtų atkreipti dėmesį?

No Comments

Atšilus orams, į gamtą atsigręžia didžiulė dalis lietuvių. Net ir labiausiai užkietėję miestiečiai laisvadieniais traukia į miškus bei paplūdimius ir stengiasi sugerti visus gamtos teikiamus malonumus. Tačiau čia poilsiautojų jau kurį laiką tyko įvairaus plauko vabzdžiai, grasinantys itin nemaloniais įkandimais ir įgėlimais.

Simptomai

Išsiaiškinti, koks vabzdys jums įkando jo nemačius gali būti ganėtinai sudėtinga užduotis, mat patys įkandimai tarpusavyje yra gana panašūs. Tačiau organizmo reakcijos į skirtingų gyvių įkandimus varijuoja. Pavyzdžiui, įgėlus bitei ar vapsvai oda paprastai parausta ir patinsta, ima niežėti, įgėlimo vietoje juntamas aštrus skausmas, o kartais susidaro ir mažos pūslelės. Reakcija į uodo ar mašalo įkandimą paprastai būna ne tokia žymi – oda šiek tiek parausta ir paburksta, tačiau šie simptomai greitai išnyksta.

Alergiškiems asmenims pavojus didesnis

Paprastai vabzdžių įgėlimai ir įkandimai nėra pavojingi, o jų simptomai pranyksta per kelias valandas. Tačiau esant alergijai, situacija gali būti kur kas sudėtingesnė. Pavyzdžiui, esant alergijai bičių įgėlimams, asmuo gali pastebėti viso kūno bėrimą, justi dusulį ar kraujospūdžio pokyčius.

Kaip elgtis įkandus vabzdžiui?

  • Įkandimo vietos nekasykite.
  • Įgėlus bitei, pabandykite geluonį ištraukti išorine nago puse atsargiai braukdami palei odą.
  • Tinimą ir niežėjimą slopina odos vėsinimas, padėti taip pat gali ir įvairūs priešuždegiminiai preparatai.
  • Atidžiai stebėkite savo savijautą.
  • Pajutę nerimą keliančius simptomus, tokius kaip silpnumas ar pasunkėjęs kvėpavimas, nedvejodami kreipkitės į gydytoją.
  • Jei alerginė odos reakcija po kelių dienų nedingsta, taip pat derėtų apsilankyti gydytojo kabinete.

Kaip apsisaugoti?

Norėdami išvengti uodų ir kitų kraujasiurbių įkandimų, galite pasitelkti specialius juos atbaidančius purškalus. Užkandžiaudami gryname ore, nepraraskite budrumo – saldumynai, vaisiai ir saldūs vaisvandeniai vabzdžius itin vilioja. Bitė gali nepastebimai įropoti į atidarytą butelį ar skardinę, o pasekmės tada jau sunkiai nuspėjamos. Taip pat, besiruošdami traukti į gamtą pasirūpinkite kojas ir rankas dengiančiais drabužiais. Galiausiai, basomis pievomis vaikščiokite itin atsargiai. Ypač tuomet, kai pievų augalai žydi, mat čia gausu darbininkių bičių ir kitų kandančių vabzdžių.