Apie miego kokybės svarbą

No Comments

Remiantis statistikos duomenimis, vis daugiau žmonių skundžiasi įvairiais miego sutrikimais – pakitusia miego trukme, ritmu, kokybe. Dažniausiai susiduriama su nemigos sutrikimu, kai tampa sunku užmigti arba dažnai prabundama nakties metu, miegas tampa nekokybiškas, ryte jaučiamas nuovargis.

Pasak Pašilaičių šeimos medicinos centro specialistų, kokybiškas ir pakankamas miegas yra esminis veiksnys, reguliuojantis mūsų emocijas ir psichologinę pusiausvyrą. Miego metu organizmas iš dalies praranda kontaktą su aplinka ir aktyviai atkuria savo jėgas. Miegant sureguliuojama žmogaus smegenų veikla ir fizinė būklė, todėl tik gerai išsimiegoję galime užsitikrinti visavertį funkcionavimą.

Tam, kad būtume atsparesni stresui ir neigiamoms emocijoms, labai svarbu gerai ir pakankamai išsimiegoti. Dėl nepakankamo ar nekokybiško miego blogėja mūsų savijauta dienos metu, jaučiamas mieguistumas, kuris lemia ir suprastėjusį gebėjimą susikaupti, sutelkti ir išlaikyti dėmesį. Neišsimiegojus padidėja dirglumas ir nerimas.

Dažniausiai nemiga skundžiasi vyresnio amžiaus, taip pat sergantieji somatinėmis ir psichikos ligomis, vartojantys psichoaktyviąsias medžiagas bei dirbantys pamaininį darbą žmonės. Įtakos miego sutrikimams gali turėti ir netinkama miego higiena, dažni socialiniai pasilinksminimai (kai žmogus eina miegoti labai vėlai arba išvis neišmiega naktį), kiti veiksniai. Nemigos priežastimi gali būti stresas, išgyvenami konfliktai, nesutarimai, nesėkmės, praradimai, miego aplinkos pokyčiai. Specialistų teigimu, nemiga būdinga ir hiperaktyviems, nerimastingiems asmenims.

Moksliniai tyrimai skelbia, kad pastaruoju metu, siaučiant COVID-19 pandemijai, didžiausią pavojų ir iššūkį kokybiškam miegui kėlė nežinomybė dėl ateities, susirūpinimas savo ir artimųjų sveikata, didelis srautas neigiamos, gąsdinančios su koronavirusu susijusios informacijos, finansiniai sunkumai ar jų grėsmė, sumažėjęs socialinis bendravimas, vienišumo jausmas. Įtakos miegui turėjo ir mažesnis fizinis aktyvumas, natūralios saulės šviesos stoka būnant namuose, intensyvesnis išmaniųjų prietaisų naudojimas.

Norintiems pagerinti savo miego kokybę ir išvengti miego sutrikimų, Pašilaičių šeimos medicinos centro gydytojai pataria laikytis reguliaraus miego režimo, nedirbti miego sąskaita, skirti pakankamai laiko poilsiui. Derėtų vengti ilgo miego dienos metu, kasdien (taip pat ir savaitgaliais) eiti miegoti ir keltis maždaug tuo pačiu metu – tai padės sureguliuoti miego ritmą ir kitus jo mechanizmus. Miegoti patariama tamsioje ir tylioje patalpoje, nes bet koks triukšmas trikdo mūsų miegą. Fizinis patogumas – patogi lova, čiužinys, tinkama kambario temperatūra – sumažina prabudimo naktį tikimybę. Prieš miegą patariama nesinaudoti išmaniaisiais prietaisais, nenaršyti internete, nežiūrėti TV. Iki miego likus 2-3 valandoms reikėtų nebevalgyti, vengti alkoholio, kofeino turinčių produktų. Nors fizinis aktyvumas dienos metu yra itin naudingas žmogaus nakties miego kokybei, kelias valandas iki miego patariama intensyviai nesportuoti. Taip pat nereikėtų eiti miegoti anksčiau vien dėl to, kad ryte reikės anksti keltis –tikėtina, kad atsigulę į lovą neįprastai anksti neužmigsite ir tik dar labiau išsibalansuosite.

Jeigu nerimaujate dėl miego sutrikimų ir blogėjančios savijautos, Pašilaičių šeimos medicinos centro specialistai pasiruošę Jus išklausyti, padėti surasti nemigos priežastis ir išspręsti varginančias problemas.


TAPTI PACIENTU