Vasariškiems orams pradėjus lepinti šiluma, gydytojai įspėja: per daug atsipalaiduoti nevalia. Krūmuose ir žolynuose tyko mažytis, tačiau labai pavojingas plėšrūnas – erkė. Ko griebtis, kad vasara galėtume mėgautis be baimės?
Mažytėje erkėje – didelė grėsmė
Mažytės erkės tik iš pažiūros atrodo nepavojingi sutvėrimai. Iš tiesų, šie voragyviai platina grėsmingas ligas, tarp jų – erkinį encefalitą. Tai sunki virusinė liga, kuri pasireiškia centrinės nervų sistemos uždegimu, neretai pažeidžia galvos, nugaros smegenis ar jų dangalus.
Dažniausiai šia liga užsikrečiama įsisiurbus erkei, rečiau – per nepasterizuotą pieną. Užsikrėtus erkiniu encefalitu, kelio atgal jau nebus. Medikamentais ši liga negydoma, medikai paskirs vaistų tik simptomams palengvinti.
Encefalito simptomai ir prognozės
Didžiausias sergamumo encefalitu pikas – vasara ir ankstyvas ruduo, mat šiuo laikotarpiu išauga ir erkių aktyvumas. Praėjus 1-2 savaitėms po užsikrėtimo, atsiranda simptomai, panašūs į paprastą peršalimą: pakyla temperatūra, skauda galvą, raumenis, jaučiamas pykinimas ir bendras silpnumas. Po 3-5 dienų „peršalimas“ atsitraukia ir prasideda tariamo pasveikimo laikotarpis.
Deja, dauguma užsikrėtusiųjų patiria antrąją ligos bangą: po 2-4 savaičių nuo užsikrėtimo vėl kyla temperatūra, prasideda uždegiminiai pakitimai smegenų skystyje. Dažnai pasireiškia pykinimas, galvos svaigimas, galimas sąmonės netekimas, traukuliai, psichikos sutrikimai, paralyžius arba net koma. Erkinis encefalitas trečdaliui pacientų palieka ryškius liekamuosius reiškinius: miego, dėmesio sutelkimo sunkumus, fizinį neįgalumą, psichikos problemas ir kt.
Išgelbės namų darbai
Gydytojai tikina: saugotis nuo erkių vengiant išvykų miške – ne išeitis. Erkės visada šalia: jas sutiksite ir savo kiemo pievelėje, ir didžiųjų miestų skveruose. Apsisaugoti nuo erkių pavyks, tačiau reikia ruoštis iš anksto. Keliaujant į gamtą, rekomenduojama rengtis šviesius rūbus ilgomis rankovėmis, kelnes susikišti į kojines. Greitai pastebėsite ant šviesių drabužių ropinėjančias erkes, o sandari apranga neleis joms patekti ant odos paviršiaus. Taip pat verta apsirūpinti erkes ir kitus kraujasiurbius atbaidančiomis priemonėmis – repelentais. Tiesa, jų veikimas trumpalaikis. Šimtaprocentinės apsaugos nei šviesūs rūbai, nei repelentai nesuteiks.
Vienintelis patikrintas išsigelbėjimas nuo erkinio encefalito yra skiepai. Jų patikimumas siekia daugiau nei 98 proc.! Skiepyti galima 1-erių metų amžiaus sulaukusius vaikus. Vakcinuojama 1–3 mėn intervalu. Vakcina trečią kartą kartojama po 5–12 mėnesių. Vėliau reikia skiepytis po 3 metų ir kartoti skiepus kas 5-erius metus.
Tinkamiausias metas skiepams yra pavasario sezonas, tačiau jei nespėjote to padaryti, kitas idealus laikas – jau šiandien! Saugokime save ir kitus.